Archive for Thursday, January 5, 2006

Scoreboard

January 5, 2006

BOYS BASKETBALL

Varsity

Lansing 48, Tonganoxie 40

Lansing: David Kern 11, Chris Wagner 9, Jeff Slater 9, Matt Warner 6, Jeff Jackson 5, Cody Mohan 4, Kyle Miller 4.

Junior Varsity

Tonganoxie 60, Lansing 56, OT

Lansing: Stephen Didde 24, Elias Moya 6, J.T. Collins 5, Kris Hernandez 4, Kyle Miller 4, Justin Smith 3, Matt Sittenauer 3, Chris Hill 3, Bobby Hauver 2, Ryan Willcott 2.

Freshman

Lansing 53, Tonganoxie 49

Lansing: Peter Gibson 19, Matt Robbins 9, Clayton Hall 8, Curtis Beall 5, Joe Goll 4, Ryan Delich 4, Cody Rush 2, Kyle Willcott 2.

KBCA rankings

Class 5A

1. Great Bend; 2. Blue Valley West; 3. Bishop Miege; 4. Kapaun Mt. Carmel; 5. Topeka Seaman; 6. Hays; 7. Highland Park; 8. Ottawa; 9. Emporia; 10. McPherson.

GIRLS BASKETBALL

Varsity

Tonganoxie 60, Lansing 43

Lansing: Amanda Radovich 19, Rachel Darrow 12, Nichole Twitchel 4, Katie Nietzke 3, Elizabeth Cristiano 2, Amanda Darrow 2, Brittney Lang 1.

Junior Varsity

Tonganoxie 49, Lansing 39

Lansing: Nakia Becker 14, Morgan Chiles 8, Brittney Lang 4, Natalie Loreti 4, Amanda Darrow 2, Brooke Didde 2, Kara Ritchey 2, Christine Cordes 2, Maria Jackson 1.

Freshman

Basehor 55, Lansing 12

Lansing: Brooke Didde 6, Katie Cristiano 2, Lindsay Beamon 2, Mallory Barnhouse 2.

Basehor 44, Lansing 24

Lansing: Brooke Didde 8, Cassandra Murphy 7, Mallory Barnhouse 4, Natalie Loreti 2, Katie Cristiano 2, Alexis Ellis 1.

Mill Valley 60, Lansing 26

Lansing: Natalie Loreti 7, Brooke Didde 6, Keasla Hundley 5, Haley Gwartney 2, Alexis Ellis 2, Paige Reynolds 2, Mallory Barnhouse 1, Rebekah Sewing 1.

Lansing 34, Tonganoxie 31

Lansing: Alexis Ellis 11, Keasla Hundley 10, Brooke Didde 7, Natalie Loreti 5, Casey Andrews 1.

KBCA rankings

Class 5A

1. McPherson; 2. St. Thomas Aquinas; 3. Bishop Miege; 4. Newton; 5. Bishop Carroll; 6. Valley Center; 7. Great Bend; 8. Paola; 9. Blue Valley West; 10. Shawnee Heights.

VOLLEYBALL

Class 5A All-State

First Team

Lauren Nuckolls, sr., Blue Valley West; Jenna Kaiser, jr., Kapaun Mt. Carmel; Laura Bennett, sr., St. Thomas Aquinas; Aley Tallman, sr., Bishop Carroll; Stefine Pease, jr., Shawnee Heights; Camri Zweisler, soph., Newton.

Second Team

Ashley Sweat, sr., McPherson; Kathleen Ludwig, soph., Bishop Miege; Breanna Lewis, jr., Seaman; Kaitlyn McNeil, sr., Kapaun Mt. Carmel; Brittney Miller, jr., Paola; Sheridan Stanghor, sr., St. Thomas Aquinas.

Honorable Mention

Lauren Russell, sr., McPherson; Casey Welch, sr., Lansing; Amanda Luedtke, sr., Blue Valley West; Janae Voelker, sr., Newton; Jennifer Williams, jr., Bishop Miege; Kristi Mouser, sr., Bishop Carroll.

Player of the Year: Lauren Nuckolls, Blue Valley West.

Coach of the Year: Terry Flynn, Blue Valley West.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.