Archive for Wednesday, February 4, 2009

Kerry Roberts Basketball

February 4, 2009

Jan. 24 results

Third- and fourth-grade girls

Standings

Team Record

Red 6-0

Green 3-2

Orange 2-3

Maroon 1-4

Black 1-4

Results

Red 8, Black 4

Red: Mary Cate Spangler 4, Alexandria Eickhoff 2, Paris Forshey 2. Black: Jenson Walcott 2, Rachel Hiss 2.

Green 16, Maroon 10

Green: Carly Gore 4, Riley Spenser 4, Kate Fulkerson 2, Morgan Buckholz 2, Jada Mitchell 2, libby Stallbaumer 2. Maroon: Beth Espinoza 2, Michaela Grimes 2, Madison Bowers 2, Allyssa Schoenfelder 2, Michaela Wheeler 2.

Red 14, Orange 4

Red: Alexandria Eickhoff 6, Sydney Sprague 4, Paris Forshey 2, Abbree McKelvin 2. Orange: Katie Yankovich 2, Kacie Kinley 2.

Fifth- and sixth-grade girls

Standings

Team Record

V. Gold(6) 4-0

Purple 4-1

V. Gold(5) 3-1

Gold 2-2

Green 1-3

H. Green 1-3

Orange 0-4

Results

V. Gold(5) 22, Green 6

V. Gold(5): Julianne Jackson 15, Zoey DeLeon 2, Tonya Hernandez 2, Jenna Mussett 2, Miyah Hightower 1. Green: Matty 2, Madison W. 2, Haley 2.

H. Green 17, Orange 6

H. Green: Sarah Stouse 6, Annie Schmucker 6, Jaycie Thaemert 2, Yensi Dozier 2, Lyddsey Fowks 1. Orange: Page 2, Hannah 2, Emily 2.

V. Gold(6) 22, Purple 12

V. Gold(6): Jessica Wayne 8, Naqari Harris 7, Sara Ahart 4, Tyler Johnson 2, Abrise Sims 1. Purple: Keely 4, Jordon 2, Allison 2, Courtney 2, Abbie 2.

Third- and fourth-grade boys

Division A

Standings

Team Record

Green 5-0

H. Green 5-1

Orange 2-4

Gold 1-4

Navy 1-5

Results

Orange 20, Navy 14

Orange: Cole Oakes 10, Chase Terrell 4, Brendan Mathia 2, Thomas Fehlhofer 2, Andrew Stephans 2. Navy: Mason Little 6, Mitchell Dervin 2, Will Goode 2, Casey Worley 2, Mitch Moylan 2.

H. Green 19, Gold 18

H. Green: Nathan Umholtz 6, Nathan Patterson 4, Nick Irons 4, Jackson Thaemert 3, Alex Wilcox 2. Gold: Zain Drew 8, Justin Phillips 8, Jake Lutgen 2.

Green 34, Orange 8

Green: Murphy 21, Sherley 7, Harms 2, Garner 2, Foster 2. Orange: Cole Oakes 6, Andrew Stephan 2.

Division B

Team Record

Black 6-0

Blue 5-1

Purple 5-1

Maroon 3-3

Orange 2-4

Gold 2-4

White 1-5

Red 0-6

Blue 12, Red 5

Blue: Grant 4, Lance 2, Colton 2, Aaron 2, Jansen 2. Red: Jamison Jackson 2, Stephen Castenada 2, Alex Anderson 1.

Black 15, Purple 8

Black: E. J. Scott 6, Dakota Hersh 2, Tukker Johnson 2, Luke Willis 2, Taylor White 2, Jackson Poe 1. Purple: Iseal Baxter 4, Austin Criss 2, Cole Peterson 2.

Maroon 16, Orange 13

Maroon: Caden Henley 12, Bryant Stimac 4. Orange: Blake Albert 4, Josh Crowley 2, Jiros Xiong 2, Thalen Gooch 2, Jarod Mortensen 2, Simon Couch 1.

Gold 15, White 13

Gold: Brayden 8, Cole 6, Devon 1. White: Logan 12, Terry B. 1.

Fifth- and sixth-grade boys

Standings

Team Record

Black 4-0

V. Gold 4-0

White 3-2

Blue 2-2

Red 2-3

Green 0-4

Gold 0-4

Results

Blue 17, Green 14

Blue: Tyler Shurley 6, Cooper Hutteger 5, Jeff O’Donnell 2, Nathan Kilkenny 2, Josh Dion 2. Green: Zach 8, Daniel 4, Damien 2.

Black 50, Red 14

Black: Cole Henley 18, Brayden Pearce 12, Aaron Jones 8, Breadon Dotson 6, Thaddeus Glenn 4, Roman Glenn 2. Red: Brock 8, Blake 4, Josh 2.

V. Gold 35, White 10

V. Gold: Devante McGee 10, Keegan Gore 9, Jordan Pouncil 6, Aaron McGee 4, Kevin Pichardo 2, Connor Byers 2, Josh Adams 2. White: Noah Friesen 6, Thon Hilmes 2, Zach Adams 2.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.