Archive for Wednesday, January 28, 2009

Kerry Roberts Basketball

January 28, 2009

Jan. 17 results

Third- and fourth-grade girls

Standings

Team Rec.

Red 4-0

Green 2-2

Orange 2-2

Black 1-3

Maroon 1-3

Results

Green 10, Black 4

Green: Riley Seuser 8, Carly Gore 2. Black: Rachel Hiss 2, Sophia Seaton 2.

Orange 10, Maroon 7

Orange: Paige Krone 4, Olivia May 2, Kirsten Bizzell 2, Gracie Myers 2. Maroon: Michaela Grimes 6, Morgan Logsdon 1.

Fifth- and sixth-grade girls

Standings

Team Rec.

Purple 4-0

V. Gold (6) 3-0

V. Gold (5) 2-1

Gold 2-2

Green 1-2

Orange 0-3

H. Green 0-3

Results

V. Gold (5) 22, Gold 4

V. Gold (5): Julianne Jackson 8, Madison Sibert 6, Kaylan Roberts 4, Jenna Mussett 2, Jenna Donnelly 4. Gold: Rutherford 2, DeLeon 2.

Green 19, Orange 2

Green: Madi O. 6, Madison W. 4, Chanley E. 4, Hanna D. 2, Ryann S. 2, Haley B. 1. Orange: Emily 2.

Purple 45, H. Green 0

Purple: Abbie 12, Courtney 10, Espy 7, Allison 6, Kia 4, Keeley 2, Haley 2, Briana 2.

Third- and fourth-grade boys

Division A

Standings

Team Rec.

Green 4-0

H. Green 4-1

Orange 1-3

Gold 1-3

Navy 1-4

Results

Green 30, Navy 10

Green: L. Murphy 8, J. Harms 8, J. Sherley 8, D. Garner 4, C. June 2. Navy: Casey Worley 4, Cole Barrett 2, Mitch Moylan 2, Mason Little 2.

Orange 18, Gold 12

Orange: Cole Oaks 10, Chase Terrell 3, Thomas Fehlahafer 2, Andrew Stephan 2, Preston Landers 1 Gold: Trevor Kincheloe 6, Zain Drew 4, Jake Lutgen 2.

H. Green 25, Navy 6

H. Green: Nathan Patterson 9, Nick Irons 6, Johnny Schneiders 4, Mason Clark 3, Nathan Umholtz 2, Jake Griffiths 1. Navy: Will Goode 2, Cole Barrett 2, Casey Warley 2.

Division B

Standings

Team Rec.

Purple 5-0

Black 5-0

Blue 4-1

Orange 2-3

Maroon 2-3

Gold 1-4

White 1-4

Red 0-5

Results

Black 16, Red 6

Black: E.J. Scott 6, Jackson Poe 4, Logan Schubert 2, Taylor White 2, Luke Willis 2. Red: Stephen Castenada 4, Eli VanWinkle 2.

Blue 19, Orange 8

Blue: Grant 5, Lance 4, Jansen 4, Aaron 4, Matthew 2. Orange: Simon Couch 4, Josiah Crowley 2, Blake Albert 2.

Purple 23, Gold 7

Purple: Timmy Tustl 6, Luke Christenson 6, Cole Peterson 5, Isaac Baxter 2, Chris Bergeron 2, Austin Crist 2. Gold: Brayden C. 5, Cole Z. 2.

Maroon 15, White 13

Maroon: Caden Henley 12, Bryant Stimac 2, Cody Wilson 1. White: Terry B. 8, Logan 2, Harrison 2, Dalton 1.

Fifth- and sixth-grade boys

Standings

Team Rec.

Black 3-0

V. Gold 3-0

White 3-1

Red 2-2

Blue 1-2

Green 0-3

Gold 0-4

Results

White 31, Red 21

White: Chase Stalnaker 10, Jordon Castro 7, Zack Adams 6, Noah Friesen 6, Jensen Moore 2. Red: Brock 8, Blake 7, Antonio 4, Josh 2.

Blue 29, Gold 26

Blue: Cooper Hutteger 8, Derek Burton 6, Parker Valerius 6, Josh Dion 4, Nathan Kilkenny 2, Rylan Davis 2, Tyler Shurley 1. Gold: Vince Roult 8, J.T. Johnson 6, Paxton Bartlow 4, Cullen Povilonis 2, Kaleb Weinkauf 2, Brian Hefton 2, Paul Petersen 2.

V. Gold 32, Green 8

V. Gold: Devante McGee 8, Tyler Campbell 6, Connor Byers 6, Aaron McGee 4, Jordan Pouncil 3, Kevin Pichardo 3, Keegan Gore 2. Green: Lafoon 2, Sedwick 2, Salazar 2, Baxter 2.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.