Archive for Wednesday, January 6, 2010

Kerry Roberts Basketball results

January 6, 2010

Dec. 19

Third- and fourth-grade girls

Standings

Team Record

Orange 3-0

Green 2-0

Maroon 2-1

Red 1-1

Black 1-2

Blue 0-2

Gold 0-3

Results

Maroon 14, Gold 9

Maroon scoring: Samantha Lawrence 6, Victoria Sibert 4, Miayla Harris 2, Nichole 2. Gold scoring: Emma 9.

Orange 20, Red 2

Orange scoring: Katie Yankovich 8, Olivia May 6, Kristen Bizzell 4, Shae Bruch 2. Red scoring: Ava Seaton 2.

Black 8, Blue 6

Black scoring: Tiarra 6, Jasmin 2. Blue scoring: Megan McMillen 4, Beth Espinoza 1, Katrina Sedwick 1.

Green 23, Orange 5

Green scoring: Riley Seuser 12, Sammy Lee 4, Charly Gore 2, Julia Suarez 2, Libby Stallbaumer 2, Alyssa Schoenfelder 1. Orange scoring: Olivia May 3, Kristen Bizzell 2.

Third- and fourth-grade boys

Division A Standings

Team Record

Black 2-0

Maroon 1-1

Red 1-1

Blue 0-2

Results

Black 16, Red 1

Black scoring: Caleb 4, Jamison 4, Logan 3, Colten 3, Alex 2. Red scoring: Josh Williams 1.

Maroon 29, Blue 12

Maroon scoring: Willis 8, T. Johnson 8, Poe 6, Yockel 5, Hersh 2. Blue scoring: Brayden Carr 4, Jack Graber 4, Cole Zade 4.

Division B Standings

Team Record

Orange 2-0

Gold 1-1

Green 1-1

White 0-2

Results

Orange 18, Gold 7

Orange scoring: Te Washington 6, Jackson Eddy 6, Garrett Stephan 2, Tristan Eddy 2, Davie 2. Gold scoring: Logan 4, Brian 3.

Green 16, White 11

Green scoring: Dylan Mussett 13, Dylan Donnelly 2, Brady Myers 1. White scoring: Blake 4, Erin 3, J.R. 2, Clayton C. 2.

Fifth- and sixth-grade girls

Division A Standings

Team Record

V. Gold(6) 2-0

V. Gold(5) 1-1

Blue 1-1

White 0-2

Results

V. Gold(6) 34, V. Gold(5) 6

V. Gold(6) scoring: Zoe DeLeon 11, Kaylan Roberts 8, Julianne Jackson 6, Tanya Hernandez 3, Kennedy Bacon 2, Miyah Hightower 2, Madi Sibert 2. V. Gold(5) scoring: Julia 4, Zailey 2.

Blue 20, White 18

Blue scoring: Cheyenne Ford 9, Sabrina Hyatt 6, Lauren Jackson 3, Taya Freeman 2. White scoring: Ryann Smith 10, Chandley Easley 4, Madison Wheeler 2, Mikayla Wheeler 2.

Division B Standings

Team Record

H. Green 2-0

Orange 2-0

Green 0-2

Maroon 0-2

Results

H. Green 20, Maroon 0

H.Green scoring: Sarah Strouse 4, Lindsay Fowks 4, Halle Easley 4, Meena Allada 2, Lauren Titus 2, Sam Zvirqidins 2, Annie Schmucker 2.

Orange 14, Green 11

Orange scoring: Emily Nelson 10, Martina Glenn 2, Sydney Sprague 2. Green scoring; Jamie M. 7, Rachel T. 2, Rachel M. 2.

Fifth- and sixth-grade boys

Division A Standings

Team Record

V. Gold(6) 2-0

Green 1-0

Red 1-1

V. Gold(5) 0-1

Gold 0-2

Results

V. Gold(6) 37, V. Gold(5) 5

V. Gold(6) scoring: Keegan Gore 9, Jordan Pouncil 6, Bailey Davis 6, Aaron McGee 4, Conner Byers 4, Josh Adams 4, Kevin Pichardo 2, Davante McGee 2. V. Gold(5) scoring: Cole 2, Luke 2, Caden 1.

Red 19, Gold 16

Red scoring: Logan 8, Jordan 4, Brett 4, Drew 2, Matt 1. Gold scoring: Michael 4, Damian 3, Tyler 3, Zain 2, Metsker 2, Justin 1, Shorney 1.

Division B Standings

Team Record

Red 2-0

Maroon 2-0

H. Green 2-0

Black 1-1

Orange 1-1

Blue 0-2

White 0-2

Gold 0-2

Results

Red 33, Blue 12

Red scoring: Brock 13, Michael 10, Riley 6, Blake 4. Blue scoring: Aaron Middaugh 4, Lance Marx 2, Tyson Baker 2, Tristan Youngberg 2, Nick Chitwood 2.

Maroon 20, White 13

Maroon scoring: Cooper Hutteger 6, Tyler Shurley 4, Parker Valerius 4, Talon Hilmes 4, Brad Guthrie 2. White scoring: Cole 5, Luke C. 4, Austin 2, Luke D. 2.

Orange 16, Gold 14

Orange scoring: Terry Bruce 8, Trey Whetstone 4, Riley Shonkwiler 2. Dustin Hopkins 2. Gold scoring: Klincheloe 4, Povilonis 4, Krouse 2, Lang 2, Myers 2.

H. Green 22, Black 10

H. Green scoring: Noah Wilson 10, Garrett Stonestreet 6, Grant Eaton 2, Dawson Field 2, Payden Bedford 2. Black scoring: Cowans 6, Murrell 2, Mikinski 2.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.