Archive for Wednesday, August 24, 2011

Showcasing the successes of this year’s Leavenworth County Fair

August 24, 2011

Mother Nature cooperated for the most part during this year’s Leavenworth County Fair. Mid-August in Kansas normally isn’t the most pleasant, but overall mild temperatures greeted large crowds at this year’s fair.

This special section is dedicated to the hard work put in by local youths, made evident by the many ribbons. You can find results throughout this section, as well as winning bidders from the livestock auction on pages 16-19.

Crossbred Breeding Gilt Class 4411

Blue Champion

Grace E Coffin, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Berkshire Market Hog (230-280 lbs.), Class 4402

Blue Champion

Patience M Davis, Leavenworth, Bell 4-H Club

Blue Reserve

Colt J Ewert, Leavenworth, Bell 4-H Club

Blue

April M Lingenfelser, Leavenworth, Bell 4-H Club; Cheyenna Owens, Atchison, Bell 4-H Club; McKinzie I Weaver, Lansing, Boling 4-H Club; Deaven R Nichols, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club; Lucas L Franssen, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Samantha R Hunsecker, Leavenworth, Boling 4-H Club

Chester White Breeding Gilt, Class 4411

Blue

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Class 4402 - Duroc Market Hog (230-280 lbs.)

Blue Champion

Haley J Gallet, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club

Blue Reserve

Grace E Coffin, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Emily T Caenen, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Sam A Coffin, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Jennifer A Whipple, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Molly C Whipple, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Sadie Jane Johnson, Lansing, Boling 4-H Club; McKinzie I Weaver, Lansing, Boling 4-H Club; Justin A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Samantha R Hunsecker, Leavenworth, Boling 4-H Club

Red

Maggie L Schwartz, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; April M Lingenfelser, Leavenworth, Bell 4-H Club; Jacob C Boone, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Duroc Breeding Gilt, Class 4411

Blue Champion

Sam A Coffin, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Blue Reserve

Cheyenna Owens, Atchison, Bell 4-H Club

Class 4402 – Hampshire Market Hog (230-280 lbs.)

Blue Grand

Zane M McDougal, Lansing, Friendship Valley 4-H Club

Blue Reserve

Megan L McMillen, Basehor, Glenwood 4-H Club

Blue

Molly C Whipple, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Melinda S Berry, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Blue

Grace C Stewart, Easton, Happy Hollow 4-H Club

Red

Matthew G Schwartz, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Maggie L Schwartz, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Brandon E Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Zachary Schwinn, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Kelcey R Hund, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Raelynn L Gildner, Easton, Independent; Kaitlyn D Megee, Leavenworth, Boling 4-H Club; Lindsey M Heim (2), Easton, Bell 4-H Club

Hampshire Breeding Gilt, Class 4411

Blue Reserve Grand

Jacob B Phillips, Leavenworth, Basehor Rustlers 4-H Club

Blue Reserve

Emily M Wagner, Easton, Bell 4-H Club

AOB Market Hog (230-280 lbs.), Class 4402

Blue Champion

Ben T Highfill, Atchison, Bell 4-H Club

Blue Reserve

Morgan E Heim, Easton, Bell 4-H Club

Blue

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Yorkshire Market Hog (230-280 lbs.), Class 4402

Blue Champion

Paige N Dickey, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club

Blue Reserve

Paige N Dickey, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club

Blue

Cody M Theis, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Michael W Green, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Justin A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Allie A Johnson, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Lindsey Schubert, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Jennifer A Whipple, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Norman R Highfill, Atchison, Bell 4-H Club; Alyson M Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Shelbee Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Emily A Knapp, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Russell L Gildner, Easton, Independent

Yorkshire Breeding Gilt, Class 4411

Blue Grand

Blaine McDougal, Lansing, Friendship Valley 4-H Club

Blue Reserve

Bobby C Brice, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club

Blue

Emily A Knapp, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Emily M Wagner, Easton, Bell 4-H Club; Allie A Johnson, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club

Hereford Market Hog (230-280 lbs.) Class 4402

Blue Champion

Ben T Highfill, Atchison, Bell 4-H Club

Blue Reserve

Kevin M Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club

Blue

Kayla L Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club; Kevin M Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club; Kyle L Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club

Sheep Showmanship, Class 4552

(Ages 9-10 as of Jan. 1)

Purple Champion

Mollie B Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Purple Reserve

Jacob C Boone, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Brian T Bartenslager, Fort Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Brea M Wingerter, Kansas City, Livewires 4-H Club

Sheep Showmanship, Class 4553

(Ages 11-13 as of Jan. 1)

Purple Champion

Lane Hecht, McLouth, Livewires 4-H Club

Purple Reserve

Christy K Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Mykah A Wingerter, Tonganoxie, Livewires 4-H Club

Sheep Showmanship, Class 4554

(Ages 14-18 as of Jan. 1)

Purple Champion

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Purple Reserve

Carl Hecht, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue

Austin D Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club; Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Allie M Packard, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club

All Breeds Prospect Market Lamb (89 & down), Class 4501

Red

Brea M Wingerter, Kansas City, Livewires 4-H Club; Allie M Packard, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club; Mollie B Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Crossbred Market Lamb (born after Jan. 1), Class 4503

Blue Champion

Austin D Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Brian T Bartenslager, Fort Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Brian T Bartenslager, Fort Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Christy K Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club

Crossbred Market Lamb (born after Jan. 1) Class 4503

Blue Reserve

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Lane Hecht, McLouth, Livewires 4-H Club; Lane Hecht, McLouth, Livewires 4-H Club

Red

Mykah A Wingerter, Tonganoxie, Livewires 4-H Club

Crossbred Spring Ewe Lamb, Class 4511

Blue Grand

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Mollie B Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Crossbred Yearling Ewe, Class 4513

Blue Reserve

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Long Wool Crossbred Yearling Ewe, Class 4513

Red

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Hampshire Market Lamb (born after Jan. 1), Class 4503

Blue Grand

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue Reserve

Jacob C Boone, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Jacob C Boone, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Shetland Aged Ewe, Class 4514

Blue Champion

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Blue Reserve

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Suffolk Market Lamb (born after Jan. 1), Class 4503

Blue Reserve Grand

Carl Hecht, McLouth, Livewires 4-H Club

Kathadin Spring Ewe Lamb, Class 4511

Blue Reserve

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Kathadin Yearling Ewe, Class 4513

Blue Champion

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Natural Colored Market Lamb born after Jan. Class 4503

Blue Champion

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue Reserve

Austin D Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club

Natural Colored Spring Ewe Lamb, Class 4511

Blue Reserve Grand

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Registered American Quarter Horse 3 and over, Class 4602

Purple Champion

Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue Reserve

Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club; Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Red

Sierra A Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Aubrey N Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Registered Stock Type Horse 3 and Over, Class 4602

Purple

Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club; Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Bethany A Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Grade Horses 3 and over, Class 4602

Blue

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Horse Showmanship, Class 4651

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Purple Champion

Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Blue Reserve

Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Red

Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Horse Showmanship, Class 4652

Ages 10-13 as of Jan. 1)

Blue Champion

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Blue Reserve

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club

White

Sierra A Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Blaze Taylor, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Raelynn M Foster, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Horse Showmanship, Class 4653

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Red Champion

Bethany A Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Horse Showmanship, Beginners only - all ages, Class 4654

Blue Champion

Cassidy D Jones, McLouth, Livewires 4-H Club

Horseless Members Only, Class 4655

Purple Champion

Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Bareback Equitation – open, Class 4651

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Purple

Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Bareback Equitation – open, Class 4652

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Purple

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Sierra A Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Aubrey N Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

White

Blaze Taylor, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Bareback Equitation – open, Class 4653

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Blue

Bethany A Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Dylan L Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Bareback Equitation – open, Class 4654

(Beginners only - all ages)

Purple

Cassidy D Jones, McLouth, Livewires 4-H Club

Walk-Trot Horseless Members Only, Class 4655

Blue

Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

English Equitation, Class 4652

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club

Red

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

English Pleasure Horse, Class 4652

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Purple

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Aubrey N Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Walk/Trot Horsemanship, Class 4659

(Open age -No class w/Lope)

Purple

Cassidy D Jones, McLouth, Livewires 4-H Club

Red

Dylan L Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Walk/Trot Pleasure, Class 4659

(Open age -No class w/Lope)

Blue

Cassidy D Jones, McLouth, Livewires 4-H Club; Bethany A Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Dylan L Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Western Horsemanship, Class 4651

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Blue

Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Western Horsemanship, Class 4652

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club; Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

White

Sierra A Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Blaze Taylor, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Western Pleasure Stock Type, Class 4651

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Purple

Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Western Pleasure Stock Type, Class 4652 – (Ages 10-13 as of Jan. 1)

Purple

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Aubrey N Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Sierra A Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Blaze Taylor, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

White

Mollie B Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Western Pleasure Non-Stock Type, Class 4651

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Red

Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Jr. Western Pleasure, Class 4650

(Open age)

Red

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club

White

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Reining, Class 4655

(Open age)

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club; Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Aubrey N Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club; Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Western Riding, Class 4655

(Open age)

Blue

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Trail Class, Class 4655

(Open age)

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club; Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Bethany A Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

White

Blaze Taylor, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Mollie B Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Barrel Racing Horse, Class 4651

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Purple

Samantha M Christy, Easton, Bell 4-H Club

Blue

Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Red

Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Green

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Barrel Racing Horse, Class 4652

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Purple

Blaze Taylor, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club

Red

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Aubrey N Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

White

Sierra A Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Barrel Racing Horse, Class 4653

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Green

Bethany A Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Barrel Racing Horse, Class 4654

(Beginners only - all ages)

Purple

Cassidy D Jones, McLouth, Livewires 4-H Club

Flag Racing Horse, Class 4651

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Purple

Samantha M Christy, Easton, Bell 4-H Club; Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Green

Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Flag Racing Horse, Class 4652

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Purple

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club; Blaze Taylor, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Sierra A Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Aubrey N Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Mollie B Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Flag Racing Horse, Class 4653

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Purple

Bethany A Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Flag Racing Horse, Class 4654

(Beginners only - all ages)

Purple

Cassidy D Jones, McLouth, Livewires 4-H Club

Pole Bending Horse, Class 4651

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Blue

Lauren A Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Red

Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Green

Samantha M Christy, Easton, Bell 4-H Club; Destiny L Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Pole Bending Horse, Class 4652

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club; Blaze Taylor, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Red

Sierra A Graham, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Aubrey N Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Green

Mollie B Hoge, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Pole Bending Horse, Class 4653

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Purple

Bethany A Head, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Pole Bending Horse, Class 4654

(Beginners only - all ages)

Purple

Cassidy D Jones, McLouth, Livewires 4-H Club

Hunter Hack Horse, Class 4652

(Ages 9-13 as of Jan. 1)

Blue

Kali Kostelac, Kansas City, Happy Helpers 4-H Club; Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Educational Display/Poster/Notebook, Class 4655

(Open age)

Purple

Molly M Monahan, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Market Goat -Dairy Meat Breeds, Class 4741

Blue Champion

Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club; Brian T Bartenslager (2), Fort Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Market Goat - Purebred Meat, Class 4742

Blue

Logan E Ohlde, Atchison, Bell 4-H Club

Market Goat - Purebred Meat, Class 4742

Blue Grand

Shelbee Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue Reserve

Megan B Green, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue

Alyson M Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Megan B Green, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Red

Justyn L Leslie (2), Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Jillian A Cole, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Lucas L Franssen, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Market Goat - Crossbred Meat, Class 4743

Blue Reserve Grand

Megan B Green, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue Reserve

Breanna N Elliott, Leavenworth, Bell 4-H Club

Blue

Justyn L Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Keeley Redford, Leavenworth, Bell 4-H Club; Landon S Elliott, Leavenworth, Bell 4-H Club; David A Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Lacie D Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club

Red

Keeley Redford, Leavenworth, Bell 4-H Club; Luke A Cole, Easton, Stranger Creek 4-H Club; Alex Q Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Luke Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Justyn L Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Dairy Showmanship, Class 4751

(Ages 14-18 as of Jan. 1)

Purple Champion

Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Jillian A Cole, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Dairy Showmanship, Class 4752

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Purple Champion

Molly M Monahan, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue Reserve

Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue

Jacob C Boone, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Ariel K Jacobs, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club; Ashley N Yadon, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Market Goat Showmanship, Class 4751

(Ages 14-18 as of Jan. 1)

Purple Champion

Megan B Green, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Purple Reserve

Jillian A Cole, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue

Lacie D Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Justyn L Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Market Goat Showmanship, Class 4751

(Ages 14-18 as of Jan. 1)

Blue

Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Breanna N Elliott, Leavenworth, Bell 4-H Club; David A Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club; Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Market Goat Showmanship, Class 4752

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Purple Champion

Alyson M Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Purple Reserve

Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue

Landon S Elliott, Leavenworth, Bell 4-H Club; Alex Q Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club

Red

Keeley Redford, Leavenworth, Bell 4-H Club; Luke Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club

Market Goat Showmanship, Class 4753

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Purple Champion

Shelbee Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Purple Reserve

Logan E Ohlde, Atchison, Bell 4-H Club

Blue

Lucas L Franssen, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Other Goat Showmanship, Class 4751

(Ages 14-18 as of Jan. 1)

Purple Champion

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Purple Reserve

Rachel R Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Market Goat Showmanship, Class 4752

(Ages 10-13 as of Jan. 1)

Purple Champion

Rebekah L Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Purple Reserve

Benjamin A Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Market Goat Showmanship, Class 4753

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Purple Champion

Logan E Ohlde, Atchison, Bell 4-H Club

Purple Reserve

Lucas L Franssen, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Red

Brian T Bartenslager, Fort Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

All Dairy Breeds

Yearling Bucks, Class 4710

Blue

Jillian A Cole, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Crossbred, Junior Doe up to 6 months, Class 4704

Blue Champion

Ariel K Jacobs, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Alpine Junior Doe up to 6 months, Class 4704

Blue

Victoria L Thompson (2), Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club; Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Red

Victoria L Thompson (2), Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Alpine Junior Doe 12-24 month(no milk), Class 4706

Blue Reserve Grand

Ashley N Yadon, Lawrence, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue Reserve

Molly M Monahan, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club; Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Red

Jacob C Boone, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Jacob C Boone, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Alpine Senior Doe 24 months & older, Class 4708

Blue Grand

Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve Grand

Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue

Victoria L Thompson (2), Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club; Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Red

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club; Molly M Monahan, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Lamancha Junior Doe up to 6 months, Class 4704

Blue Champion

Jillian A Cole, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Lamancha Senior Doe 12-24 month (in milk) Class 4707

Blue Reserve

Jillian A Cole, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Lamancha Senior Doe 24 months & older, Class 4708

Blue Champion

Jillian A Cole, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Oberhasli Junior Doe up to 6 months, Class 4704

Blue Champion

Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Red

Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Oberhasli Senior Doe 24 months & older, Class 4708

Blue Champion

Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Levi W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Blue

Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Class 4706 - Saanen Junior Doe 12-24 month (no milk)

Blue Grand

Jillian A Cole, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue Reserve

Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Miniatures

Miniatures Adult Doe, Class 4713

Blue Champion

Brian T Bartenslager, Fort Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Fiber Yearling Doe, Class 4712

Blue Champion

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Fiber Adult Doe, Class 4713

Blue Reserve

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Fiber Wether, Class 4714

Blue

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Breeding Chevon Jr. Doe (up to 6 months), Class 4710

Blue

Victoria L Thompson, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Rebekah L Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Logan E Ohlde, Atchison, Bell 4-H Club

Breeding Chevon Junior Doe (6-11 months), Class 4711

Blue

Benjamin A Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Rachel R Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Rebekah L Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Lucas L Franssen, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Breeding Chevon Yearling Doe (13-23 months), Class 4712

Blue Grand

Logan E Ohlde, Atchison, Bell 4-H Club

Breeding Chevon Adult Doe (24 months & up), Class 4713

Blue Reserve Grand

Rachel R Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Makayla R Leslie, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Beef Showmanship, Class 4851

(Ages 7 - 10 as of Jan. 1)

Blue Champion

Lindsey M Heim, Easton, Bell 4-H Club;

Blue Reserve

Ashley K Gallagher, Leavenworth, Happy Helpers 4-H Club

Blue

Norman R Highfill, Atchison, Bell 4-H Club; Justin D Langley, Leavenworth, Bell 4-H Club; Logan E Ohlde, Atchison, Bell 4-H Club; David J Klamm, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Seth E Beying, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Abby Wood, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Red

Eli L Schwinn, Atchison, Bell 4-H Club; Logan C Buffo, Lansing, Glenwood 4-H Club; Brett A Klamm, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Garrett J Walden, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Tanner W Walden, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Rilee G Garner, Tonganoxie, Livewires 4-H Club; Josie R Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Montanna M Adams, Easton, Stranger Creek 4-H Club

Beef Showmanship, Class 4852 – (Ages 11 - 13 as of Jan. 1)

Blue Champion

Alyson M Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue Reserve

Keeley Redford, Leavenworth, Bell 4-H Club

Blue

Casandra E Eberth, Basehor, Basehor Rustlers 4-H Club; Austin M Foley, Leavenworth, Boling 4-H Club; Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Cameron P Kilgore, Atchison, Happy Hollow 4-H Club; Holly L Ewert, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Red

Allie A Johnson, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Blake E Lingenfelser, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Logan Schubert, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Luke Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Derek Rose, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Cydney J Garner, Tonganoxie, Livewires 4-H Club; Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club; Nicholas L French, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Rebekah L Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club

Beef Showmanship, Class 4853

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Blue Champion

Taylor J Ohlde, Easton, Bell 4-H Club

Blue Reserve

Cody M Theis, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue

Katie N Eberth, Basehor, Basehor Rustlers 4-H Club; Jeff E Johnson, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Joe C Johnson, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Jody E Baragary, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Shawn Ridihalgh, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Katie M Campbell, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Kenneth W Campbell, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Amos L White, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Josh A Budke, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Blue

Austin C Harkrader, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

Blue

Heath L Moore, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

Blue

Russell L Gildner, Easton, Independent

Red

Kevin M Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club; Austin D Schoepflin, Basehor, Glenwood 4-H Club; Tanner D Schoepflin, Basehor, Glenwood 4-H Club; Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Beef Showmanship, Class 4853

(Ages 14 - 18 as of Jan. 1)

Red

Galen I Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Naomi M Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Garrett L French, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Rachel R Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Jordan G Adams, Easton, Stranger Creek 4-H Club; Kimberly S Barber, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club; Chanse J Brown, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club; Jennifer R Gray, Easton, Stranger Creek 4-H Club; Markie M Gray, Easton, Stranger Creek 4-H Club; Breeanna D Kanak, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club; Aaron T Adams, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA; Tyler A Casperson, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA; Rachel L Gildner, Easton, Pleasant Ridge FFA; Jake T Schwinn, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA; Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

All Breeds Prospect Market Steer, Class 4861

Blue

Ashley K Gallagher, Leavenworth, Happy Helpers 4-H Club; Holly L Ewert, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Red

Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club; Chanse J Brown, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club

AOB Market Steer, Class 4863

Blue Champion

Justin D Langley, Leavenworth, Bell 4-H Club

Blue Reserve

Taylor R Redford, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Blue

Matthew J Wagner, Easton, Bell 4-H Club

Red

Jordan G Adams, Easton, Stranger Creek 4-H Club

Angus Market Beef Steer, Class 4803

Blue

Tanner W Walden, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Blue Champion

Blake E Lingenfelser, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Jeff E Johnson, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Joe C Johnson, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club

Blue Reserve

Cody M Theis, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Red

Russell L Gildner, Easton, Independent; Kimberly S Barber, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club; Austin D Schoepflin, Basehor, Glenwood 4-H Club

Angus Jan 1 - Feb 28 Current Year, Class 4807

Blue

Megan B Green, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Angus Sept 1 - Dec 31 Previous Year, Class 4808

Blue Reserve

Cody M Theis, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Amos L White, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Angus Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810

Blue

Rachel L Gildner, Easton, Pleasant Ridge FFA

Angus Jan 1 - Dec 31 Two Years Prior, Class 4811

Blue Reserve Grand

Cody M Theis, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Bue Lingo Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810

Blue Champion

Jordan G Adams, Easton, Stranger Creek 4-H Club

Crossbred/Commercial Market Beef Steer, Class 4803

Blue Grand

Jody E Baragary, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club; Heath L Moore, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

Blue

Keeley Redford, Leavenworth, Bell 4-H Club; Casandra E Eberth, Basehor, Basehor Rustlers 4-H Club; Matthew J Wagner, Easton, Bell 4-H Club

Blue Reserve

Alyson M Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Jake T Schwinn, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Blue Reserve Grand

Abby Wood, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Tyler A Casperson, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Blue

Allie A Johnson, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Faith M Schmalstieg, McLouth, Livewires 4-H Club; Derek Rose, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Red

Austin D Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club; Nicholas L French, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Garrett L French, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Logan Schubert, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Tanner D Schoepflin, Basehor, Glenwood 4-H Club

Crossbred/Commercial Market Beef Heifer, Class 4804

Blue Champion

Heath L Moore, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

Blue Reserve

Cameron P Kilgore, Atchison, Happy Hollow 4-H Club

Crossbred/Commercial Jan 1 - Feb 28 Current Year, Class 4807

Blue

Lindsey M Heim, Easton, Bell 4-H Club; Cody M Theis, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Crossbred/Commercial May 1 - Aug 31 Previous Year, Class 4809

Blue Champion

Garrett J Walden, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Red

Montanna M Adams, Easton, Stranger Creek 4-H Club

Crossbred/Commercial Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810

Blue Reserve

Cameron P Kilgore, Atchison, Happy Hollow 4-H Club

Blue

Garrett L French, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Rebekah L Miller, Bonner Springs, Reno Bobwhites 4-H Club; Shannon M Olson, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Samantha C Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Crossbred/Commercial Jan 1 - Dec 31 Two Years Prior, Class 4811

Blue

Cody W Koch, McLouth, Livewires 4-H Club

Gelbvieh Market Beef Steer, Class 4803

Blue Champion

Alyson M Heim, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue Reserve

David J Klamm, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club

Blue

Logan C Buffo, Lansing, Glenwood 4-H Club

Red

Breeanna D Kanak, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club; Brett A Klamm, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Jennifer R Gray, Easton, Stranger Creek 4-H Club; Markie M Gray, Easton, Stranger Creek 4-H Club

Gelbvieh Sept 1 - Dec 31 Previous Year, Class 4808

Blue Reserve

Seth E Beying, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Gelbvieh May 1 - Aug 31 Previous Year, Class 4809

Blue Champion

Logan C Buffo, Lansing, Glenwood 4-H Club

Gelbvieh Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810

Blue

Logan C Buffo, Lansing, Glenwood 4-H Club; David J Klamm, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club

Red

Ashley K Gallagher, Leavenworth, Happy Helpers 4-H Club

Gelbvieh Jan 1 - Dec 31 Two Years Prior, Class 4811

Blue

David J Klamm, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club

Hereford Market Beef Steer, Class 4803

Blue Champion

Norman R Highfill, Atchison, Bell 4-H Club

Blue Reserve

Norman R Highfill, Atchison, Bell 4-H Club

Red

Kevin M Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club; Kyle L Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club; Luke Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club

Hereford Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810

Red

Eli L Schwinn, Atchison, Bell 4-H Club; Kayla L Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club

Hereford Jan 1 - Dec 31 Two Years Prior, Class 4811

Blue Champion

Kayla L Lansing, Leavenworth, Bell 4-H Club

Limousin Market Beef Steer, Class 4803

Blue

Austin M Foley, Leavenworth, Boling 4-H Club

Limousin Market Beef Steer, Class 4803

Blue Champion

Katie M Campbell, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Katie N Eberth, Basehor, Basehor Rustlers 4-H Club

Blue

Kenneth W Campbell, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Kenneth W Campbell, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Limousin Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810

Blue Champion

Kenneth W Campbell, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Katie M Campbell, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Maine Anjou Market Beef Steer, Class 4803

Blue Champion

Abby Wood, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue Reserve

Austin C Harkrader, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

Blue

Shawn Ridihalgh, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Austin D Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club; Josh A Budke, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Blue

Jeff E Johnson, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Savannah Ewert, Leavenworth, Bell 4-H Club

Limousin Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810Blue Champion

Josh A Budke, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Blue Reserve

Austin D Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club

Red Angus Market Beef Steer, Class 4803

Blue Champion

Galen I Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Tyler A Casperson, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Blue

Naomi M Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Aaron T Adams, Leavenworth, Pleasant Ridge FFA

Red

Josie R Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Salers Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810

Blue Champion

Cydney J Garner, Tonganoxie, Livewires 4-H Club

Red

Rilee G Garner, Tonganoxie, Livewires 4-H Club

Mainetainer May 1 - Aug 31 Previous Year, Class 4809

Blue Grand

Abby Wood, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Shorthorn May 1 - Aug 31 Previous Year, Class 4809

Blue Champion

Cameron P Kilgore, Atchison, Happy Hollow 4-H Club

Blue Reserve

Heath L Moore, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

Red

Mable A Mestagh, McLouth, Happy Helpers 4-H Club

Simmental Jan 1 - April 31 Previous Year, Class 4810

Blue Champion

Jody E Baragary, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Blue Reserve

Elizabeth A Patrick, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

Class 4809 - Brangus May 1 - Aug 31 Previous Year

Blue Champion

Austin C Harkrader, Tonganoxie, Tonganoxie FFA

Class 4808 - Charolais Sept 1 - Dec 31 Previous Year

Blue Champion

Taylor J Ohlde, Easton, Bell 4-H Club

Blue Reserve

Logan E Ohlde, Atchison, Bell 4-H Club

Chianina Market Beef Steer, Class 4803

Blue Champion

Amos L White, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Joe C Johnson, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club

Red

Savannah Ewert, Leavenworth, Bell 4-H Club

Section 910 - Bucket Calf Consultation, Class 4911

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Purple Champion

Amy M Eberth, Basehor, Basehor Rustlers 4-H Club

Purple Reserve

Marie V Brockhoff, Linwood, Happy Helpers 4-H Club

Purple

Emma Schwinn, Atchison, Bell 4-H Club

Blue

Ben T Highfill, Atchison, Bell 4-H Club; Ednah J Nichols, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club; Clay Z Rose, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Colten Potter, Easton, Bell 4-H Club; Bobby C Brice, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Cooper E Schoepflin, Basehor, Glenwood 4-H Club; Mallory S Gallet, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Haley J Gallet, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club

Bucket Calf Consultation, Class 4912

(Ages 10-12 as of Jan. 1)

Purple Champion

Alyssa D Foley, Leavenworth, Boling 4-H Club

Purple Reserve

Molly M Monahan, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Purple

Megan L McMillen, Basehor, Glenwood 4-H Club

Blue

Sydny L Murr, McLouth, Livewires 4-H Club; Rylea B Oliver, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Braxton A Shupe, Oskaloosa, Happy Helpers 4-H Club; Madison N Ewert, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Red

Deaven R Nichols, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club; Jacob C Boone, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Matthew G Schwartz, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Colt J Ewert, Leavenworth, Bell 4-H Club

Section 950 - Showmanship

Beef Showmanship, Class 4951

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Purple Champion

McKinzie I Weaver, Lansing, Boling 4-H Club

Purple Reserve

Mallory S Gallet, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club

Purple

Amy M Eberth, Basehor, Basehor Rustlers 4-H Club; Haley J Gallet, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Cooper E Schoepflin, Basehor, Glenwood 4-H Club; Ednah J Nichols, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club

Blue

Ben T Highfill, Atchison, Bell 4-H Club; Colten Potter, Easton, Bell 4-H Club; Emma Schwinn, Atchison, Bell 4-H Club; Bobby C Brice, Bonner Springs, Glenwood 4-H Club; Marie V Brockhoff, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Clay Z Rose, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Beef Showmanship, Class 4952

(Ages 10-12 as of Jan. 1)

Purple Champion

Megan L McMillen, Basehor, Glenwood 4-H Club

Purple Reserve

Sydny L Murr, McLouth, Livewires 4-H Club

Purple

Rylea B Oliver, Tonganoxie, Glenwood 4-H Club; Madison N Ewert, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Deaven R Nichols, Leavenworth, Stranger Creek 4-H Club

Blue

Colt J Ewert, Leavenworth, Bell 4-H Club; Alyssa D Foley, Leavenworth, Boling 4-H Club; Braxton A Shupe, Oskaloosa, Happy Helpers 4-H Club; Matthew G Schwartz, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club; Molly M Monahan, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Dairy Showmanship, Class 5051

(Ages 7-10 as of Jan. 1)

Blue Champion

Paige Robinson, Easton, Bell 4-H Club

Blue

Jack Heim, Easton, Bell 4-H Club; Abigail Nichols, Easton, Bell 4-H Club; Zachary Nichols, Easton, Bell 4-H Club; Cameron T Ernzen, Leavenworth, Boling 4-H Club

Dairy Showmanship, Class 5052

(Ages 11-13 as of Jan. 1)

Purple Champion

Taylor M Robinson, Easton, Bell 4-H Club

Purple

Madison K Ernzen, Leavenworth, Boling 4-H Club

Dairy Showmanship, Class 5053

(Ages 14- 18 as of Jan. 1)

Blue Champion

Jonas E Myers, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Holstein Junior Heifer Calf, Class 5071

Blue

Cameron T Ernzen, Leavenworth, Boling 4-H Club; Jack Heim, Easton, Bell 4-H Club; Taylor M Robinson, Easton, Bell 4-H Club

Holstein Intermediate Heifer Calf, Class 5072

Blue Grand

Paige Robinson, Easton, Bell 4-H Club

Blue

Zachary Nichols, Easton, Bell 4-H Club

Holstein Senior Heifer Calf, Class 5073

Blue

Abigail Nichols, Easton, Bell 4-H Club

Holstein Summer Yearling Heifer, Class 5074

Blue

Taylor M Robinson, Easton, Bell 4-H Club

Holstein Winter Yearling Heifer, Class 5076

Blue

Paige Robinson, Easton, Bell 4-H Club

Ayrshire Junior Yearling Heifer, Class 5075

Blue Champion

Jonas E Myers, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Dogs

Showmanship, Class 5191

(Ages 7-9 as of Jan. 1)

Purple Champion

Josie R Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Purple Reserve

Tyson A Root, Lansing, Friendship Valley 4-H Club

Showmanship, Class 5192

(Ages 10-11 as of Jan. 1)

Blue Champion

Braxton A Shupe, Oskaloosa, Happy Helpers 4-H Club

Showmanship, Class 5193

(Ages 12-14 as of Jan. 1)

Purple Champion

Emily M Williams, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Purple Reserve

Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Purple

Luke Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Bethany M Daye, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club; Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Showmanship, Class 5194

(Ages 15-18 as of Jan. 1)

Purple Champion

Anna E Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Purple Reserve

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Purple

Jeannette M Larson, Leavenworth, Boling 4-H Club; Lacie D Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Obedience, Class 5110

Sub-Novice A

White

Carrie M Husband, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Obedience, Class 5120

Sub-Novice B

Purple Champion

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Purple Reserve

Bethany M Daye, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Red

Emily M Williams, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

White

Jeannette M Larson, Leavenworth, Boling 4-H Club; Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Obedience, Class 5130

Novice

Blue Champion

Emily M Williams, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Red

Luke Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club

Obedience, Class 5140

Graduate Novice

Blue Champion

Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Blue Reserve

Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Blue

Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

White

Lacie D Falk, Linwood, Happy Helpers 4-H Club; Josie R Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Naomi M Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Obedience, Class 5150

Open A

Purple Champion

Anna E Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

White

Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Obedience, Class 5160

Open B

Red

Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Obedience, Class 5170

Utility A

Purple Champion

Anna E Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Pre-Agility Medium Dog Class 5152

Purple Champion

Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Purple Reserve

Emily M Williams, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Agility I Small Dog, Class 5151

White

Bethany M Daye, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Agility I Large Dog, Class 5153

White

Jeannette M Larson, Leavenworth, Boling 4-H Club

Agility II Small Dog, Class 5151

White

Josie R Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Agility II Medium Dog, Class 5152

Purple Champion

Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Blue

Emily M Williams, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club; Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Agility II Large Dog, Class 5153

Blue Reserve

Anna E Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Blue

Naomi M Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Agility III Small Dog, Class 5151

Blue Reserve

Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Agility III Medium Dog, Class 5152

Red

Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Agility III Large Dog, Class 5153

Purple Champion

Anna E Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Rally Obedience I Level I, Class 5150

Purple Champion

Josie R Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Purple Reserve

Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Purple

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

White

Abraham L Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club; Emily M Williams, Tonganoxie, Happy Helpers 4-H Club

Rally Obedience II Level II, Class 5160

Purple Champion

Leah D Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Purple Reserve

Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Purple

Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Naomi M Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club; Jessica Vold, Leavenworth, LV CO Horse Group

Rally Obedience III Medium Dog, Class 5152

Purple Champion

Ira L Parsons, Leavenworth, Livewires 4-H Club

Rally Obedience III Large Dog, Class 5153

Purple Reserve

Anna E Buddish, Winchester, Friendship Valley 4-H Club

Pets

Junior Cat, Class 5311

Blue Champion

Brian T Bartenslager, Fort Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Blue Reserve

Carrie M Husband, Tonganoxie, Reno Bobwhites 4-H Club

Blue

Patrice F Vega, Leavenworth, Happy Hollow 4-H Club

Red

Emma Gardner, Bonner Springs, Basehor Rustlers 4-H Club

Senior Cat, Class 5312

Purple Champion

Christy K Wiley, Leavenworth, Reno Bobwhites 4-H Club

Junior Decorated Cat Cage, Class 5313

Purple Champion

Emma Gardner, Bonner Springs, Basehor Rustlers 4-H Club

Purple Reserve

Patrice F Vega, Leavenworth

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Commenting has been disabled for this item.